szukaj

wtorek, 1 marca 2011

Ostatni lot Discovery

Po 27 latach służby, amerykański prom kosmiczny Discovery odchodzi na zasłużoną emeryturę. Przed nim jeszcze tylko jeden, pożegnalny lot. 24 lutego 2011r. w godzinach wieczornych polskiego czasu Discovery po raz ostatni wszedł na orbitę okołoziemską.

To 39 misja wahadłowca Discovery. DO tego czasu odbył 5600 podróży wokół Ziemi, spędzając w przestrzeni kosmicznej 310 dni i pokonując ponad 206 mln km! Discovery był trzecim wahadłowcem zbudowanym w NASA. Wcześniej w pozaziemskie podróże wystrzeliwany był Challenger oraz Columbia. Jego pierwszy lot, oznaczony jako STS-41-D, miał miejsce 30 sierpnia 1984 r, Na orbitę wystrzelono wówczas 5-osobową załogę w składzie: Henry Hartsfield (dowódca)Michael Coats (pilot)oraz specjaliści misji i ładunku: Judith Resnik ,Steven Hawley, Richard Mullane oraz Charles Walker, która umieściła na orbicie 3 satelity. Misja trwała 6 dni, a prom wzbił się na wysokość 340 km nad Ziemią.


Poza wynoszeniem różnych satelitów, teleskopów i innych urządzeń eksperymentalnych, Discovery, jako prom załogowy, uczestniczył również w pracach stacji kosmicznych. 3 lutego 1995 (STS-63) po raz pierwszy połączył się z orbitalną stacją Mir. Stacja ta, umieszczona w 1986 r. przez Związek Radziecki na niskiej orbicie okołoziemskiej, po rozpadzie ZSRR stała się elementem międzynarodowej współpracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz