szukaj

wtorek, 1 marca 2011

Marzec z Merkurym :-)

W marcu mamy dobre warunki do obserwacji Merkurego i Jowisza oraz dwóch jasnych planetoid. 

W marcu dni robią się coraz dłuższe. 1 marca w Warszawie, Słońce wzejdzie o godzinie 6:23, a zajdzie o 17:15. Dnia 31 marca nasza dzienna gwiazda pojawi się na horyzoncie o godzinie 6:14 (już po zmianie czasu na letni), a zniknie za nim o 19:07. Wiosna rozpocznie się w tym roku 21 marca o godzinie 0:21, kiedy to Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej i wstąpi w znak Barana.

Kolejność faz Księżyca w marcu jest następująca: nów - 4 III o godzinie 21:46, pierwsza kwadra - 13 III o godzinie 0:45, pełnia - 19 III o godzinie 19:10 i ostatnia kwadra - 26 III o godzinie 13:07. Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 19 marca o godzinie 20:10, a najdalej 6 marca o godzinie 8:51.

13 marca w okolicach godziny 22 ciemny brzeg tarczy Księżyca zasłoni jasną i widoczną gołym okiem gwiazdę Eta Gem (jasność 3.5 mag). Zjawisko to będzie widoczne w całej Polsce.

Marzec to najlepszy w roku 2011 okres, w którym możemy obserwować Merkurego. Najlepsze warunki wystąpią w okolicach 23 marca, kiedy to wieczorem, godzinę po zachodzie Słońca, planeta będzie świecić na wysokości 11 stopni nad zachodnim horyzontem.

Dla odmiany, pogarszają się warunki do obserwacji Wenus. Planetę można podziwiać już tylko w pierwszej połowie miesiąca. Godzinę przed wschodem Słońca świeci ona małe kilka stopni nad wschodnim horyzontem.

Mars, Uran i Neptun znajdują się na sferze niebieskiej blisko Słońca i ich obserwacje w marcu nie są możliwe.

Kończy się sezon na obserwacje Jowisza. Planetę widać jeszcze w miarę dobrze w pierwszej połowie miesiąca, kiedy wieczorem świeci kilkanaście stopni nad zachodnim horyzontem. Pod koniec marca, wysokość ta maleje do małych kilku stopni, przez co planeta ginie w łunie zorzy wieczornej.

W drugiej połowie nocy możemy obserwować Saturna. Planeta świeci w konstelacji Panny i ma jasność 0.4 wielkości gwiazdowych, a więc jest niewiele słabsza od najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Dysponując teleskopem o średnicy zwierciadła 20-30 cm możemy pokusić się o odnalezienie Plutona. Świeci on nad ranem w konstelacji Strzelca.

W marcu możemy dojrzeć dwie jasne planetoidy, których blask sięga niespełna 9 wielkości gwiazdowych. Są to (3) Juno i (20) Massalia. Oba ciała znajdują się na sferze niebieskiej blisko siebie i widać je w konstelacji Lwa. Do obserwacji można wykorzystać lornetkę lub niewielki teleskop.

W marcu nie mamy szansy na podziwianie żadnego dużego roju meteorów. Zauważalną aktywność na poziomie 2-4 meteorów na godzinę daje jednak kompleks radiantów w gwiazdozbiorze Panny związany z Antyhelionem - dużym źródłem meteorów sporadycznych. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz