szukaj

czwartek, 20 stycznia 2011

Odkryto planetę pozasłoneczną gorętszą od gwiazd

19.01.2011r.
Naukowcy z projektu SuperWASP ogłosili w Internecie odkrycie planety pozasłonecznej o temperaturze około 3200 stopni Celsjusza, co jest nowym rekordem wśród znanych egzoplanet. 

W serwisie internetowym arXiv.org (astro-ph), który zawiera wstępne artykuły przygotowywane do publikacji w czasopismach naukowych, pojawił się artykuł raportujący obserwacje planety pozasłonecznej o rekordowo dużej temperaturze.
 

Planeta nosi oznaczenie WASP-33 b i została odkryta w 2010 roku. Ma masę około 4,5 masy Jowisza lub nieco mniejszą. Krąży bardzo blisko swojej gwiazdy, w odległości niecałych 4 milionów kilometrów (mniej niż trzy setne dystansu Ziemia-Słońce). Te dwa parametry plasują ją w kategorii tzw. gorących jowiszów.
 

Zespół naukowców kierowany przez Alexis Smith z Uniwersytetu Keele w Staffordshire (Wielka Brytania) dokonał obserwacji zakrycia planety przez jej gwiazdę. Pomiary wykazały, że WASP-33 b ma jasność na poziomie 9 proc. jasności swojej gwiazdy na fali o długości 0,91 mikrometrów. Pozwoliło to na oszacowanie temperatury jasnościowej planety na 3466 kelwinów, czyli prawie
3193 stopnie Celsjusza. Temperatura planety jest więc większa niż temperatura powierzchniowa niektórych czerwonych karłów - małych, słabych i chłodnych gwiazd. 

Nie tylko planeta WASP-33 b jest rekordzistką, bowiem jej gwiazda WASP-33 należy do najgorętszych gwiazd posiadających planety. Temperatura efektywna powierzchni gwiazdy wynosi nieco ponad
7100 stopni Celsjusza. Dla porównania temperatura powierzchni Słońca to około 5500 stopni Celsjusza. 

Pomiary fotometryczne za pomocą 4,2-metrowego Teleskopu Williama Herschela (WHT) pozwoliły naukowcom zaobserwować też pulsacje gwiazdy WASP-33 o okresach 42 i 77 minut.
 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz